Identifikacija biomarkera raka pluća iz testa pljuvačke

Brz i precizan test koji može da detektuje prisustvo biomerkera raka pluća u pljuvački će uskoro biti primenjen i kod pacijenata posle opsežnih pretkliničkih istraživanja. Ovaj test koji će najverovatnije postati osnovni putokaz u ranoj dijagnostrici malignih oboljenja pluća je rezultat desetogodišnjeg istraživanja Prof. Dejvida Vonga sa Stomatološkog fakulteta UCLA (Los Anđeles, Kalifornija), vodećeg istraživača u oblasti raka usne duplje i razvoja dijagnostike malignih bolesti iz uzoraka pljuvačke. Rezultati istraživanja su objavljeni na nedavno održanom godišnjem brifingu Američke asocijacije za napredak u nauci (AAAS) za 2016. godinu u Vašingtonu, SAD.Prof.

 

Profesor Vong je sa saradnicima dugo radio na razvoju metode nazvane “biopsija tečnosti” putem koje se može detektovati cirkulišuća DNK tumora u telesnim tečnostima poput pljuvačke i krvi. Biopsija tečnosti pruža mogućnost brze i neuporedivo manje invazivne identifikacije malignih tumora i lakše praćenje stepena napredovanja oboljenja tokom primene terapije.

Tester koristi metodu električnim poljem indukovanog oslobađanja i merenja (EFIRM) u cilju otkrivanja  prisustva biomarkera velikih ćelija karcinoma pluća (tzv. “non – small” ćelije, NSCLC) u pljuvački.  Analiza se u osnovi zasniva na određivanju sadržaja  eksozoma – sićušnih molekularnih kompleksa koje ćelije neprekidno oslobađaju, a potom se indukuje oslobađanje njihovog sadržaja koji u slučaju raka pluća ima određene biološke karakteristike koje se mogu prepoznati. U prethodno objavljenoj studiji 2013. godine, prof. Vong je izneo rezultate istovetnih ispitivanja, s tom razlikom da je ono bilo sprovedeno na uzorcima krvi, a ne pljuvačke.

Ovaj naučni pristup ima visoku stopu preciznosti u poređenju sa postojećom tehnologijom sekvencioniranja, izjavio je Prof. Vong, dodajući da eksperimentalna primena testiranja počinje sa ove godine kod pacijenata sa rakom pluća u Kini. Studija je i inače nastala kao rezultat saradnje između UCLA  i West China Hospital Univerziteta u Sečuanu. Ono što je za pacijente osim pouzdranosti možda i najvažnije, sam test traje 10 minuta i rezultate mogu dobiti već u lekarskoj ordinaciji. Naravno ovaj test treba posmatrati kao deo dijagnostičke procedure, naveo je Prof. Vong – na primer, ukoliko se radiografijom utvrdi postojanje sumnjivih čvorića u plućnom parehnimu, onda treba primeniti i navedeno testiranje da bi se isključilo ili utvrdilo postojanje maligne bolesti.

Dalja istraživanja ovog tima su usmerena na mogućnost detekcije i drugih vrsta malignoma iz pljuvačke, kao što su orofaringealni kanceri – zloćudne bolesti usne duplje i grkljana, koji takođe imaju visoku incidence oboljevanja u razvijenom svetu.

Preveo: Dejan B. Živanović, B.Sc. spec.

Izvor: http://www.medicalnewstoday.com